Başak Burcunda Güneş Tutulması: Gitmek mi Zor Kalmak mı?

Eskiden insanlar tutulmalardan çok korkardı. Tutulmanın felaket, kıtlık, savaş habercisi olduğu düşünülür, Tanrıların kızdığı ya da kötü ruhların Güneş’i ele geçirdiği zannedilirdi. O zamanlarda tutulmanın ne neden olduğu ne de ne zaman olacağı biliniyordu.

Bugün tutulmaların neden olduğunu biliyor; ne zaman olacağını ve dünya üzerinde nereden gözlemlenebileceğini tam kesinlikle hesaplayabiliyoruz. Yine de, halen bilinmeyen çok şey var. Evet, tutulmalar önemli. Değişim ve farkındalık zamanı. Nedendir bilinmez fakat tutulma sırasında iki dünya (ruh ve madde) arasındaki kapı kısa bir süreliğine açılıp sonra tekrar kapanıyor.

1 Eylül’de öğle vakti Başak burcunda Güneş Tutulması var. Tutulma Pluto ile olumlu, Mars, Satürn ve Neptün ile ters açıda. 30 Ağustos’ta geri gitmeye başlayan Merkür ise Başak burcunda  Jüpiter ile kavuşumda.

Tutulmalar hayatımızda yeni sayfalar açar ve bazen eskilerini kapatır. Tutulma eğer yıldız haritanızda kişisel bir gezegene ya da önemli bir noktaya denk geliyorsa dikkate almanız gerekir. Tutulmalar değişim getirir, eğer onlar olmasaydı bir yerlerde takılır kalır, ilerleyemezdik. Diğer yandan bazı durumlarda değişim daha zordur. Farkettiklerimiz bizi sarsar. Adım atmak ve düşüncelerimizi gerçekleştirmek kolay olmaz.

Bu tutulma da böyle bir tutulma, Mars, Satürn ve Neptün’le ters açıda olması değişimin çok da kolay olmadığını gösteriyor.

Tutulma Başak burcunda ve Merkür de geri gidiyor, işleri toparlamak, hataları düzeltmek ve eksikleri tamamlamak için iyi bir zamandayız. Yapmamız gereken ancak ertelediğimiz işlere odaklanabilir, evrakları/dolapları düzenleyebilir, eşyaları elden geçirebilir, sonbahar temizliğine girişebiliriz. Tutulmanın Başak burcunda olması pratik, çözüm odaklı ve gerçekçi olmanın işe yarayacağını gösteriyor.

Özellikle de tutulmanın etkilediği kişiler (İkizler, Başak, Yay ve Balık burçlarının 9 derecesi civarında kişisel gezegenleri olanlar) önümüzdeki aylarda günlük hayatın somut ayrıntılarına, verimli çalışmaya ve çözüm odaklı olmaya özen göstermeli.

Tutulma 2015 Kasım ayından beri süregelen ve bu ay son bulan Satürn Neptün karesi ile güçlü açılar yapıyor. Satürn Neptün karesi hayatımızda kurmaya çalıştığımız yapıların temelden sarsıldığını, hatta yıkıldığını ve hayal kırıklığı yaşadığımızı gösteriyor. Özünde ise büyük bir yanlıştan döndük. Olmayacak hayaller ya da idealler peşindeydik. Ve bu yıl hayat bu durumu düzeltiyor, gerçeği görmemizi sağlıyor.

Özellikle bu tutulmadan etkilenen kişiler hayatlarında belli bir değişim ve karar aşamasına gelmiş olabilir. Zor bir tutulma olsa da değişimin sonuna geldiniz, halen Başak burcunda olan Jüpiter’in desteğiyle ve geri giden Merkür’le kavuşumunun gösterdiği üzere, uzun zamandır düşündüğünüz bir konuda, son kararı verebilir ve kendi yolunuzu çizebilirsiniz.

error: Content is protected !!