Satürn ve Karma

Astrolojinin en önemli araçlarından biri doğum haritasıdır (yıldız haritası). Doğduğunuz ana (tarih, saat) ve yere göre çıkartılan doğum haritasında 12 burç ve 12 ev yer alır. Gezegenler ve önemli noktalar bu evler ve burçlar üzerinde yerleşir.

Herhangi bir doğum haritasında Satürn -ve diğer gezegenler-, bu 12 burç ve 12 evden birinde yer alır. Ve diğer gezegenlerle olumlu, olumsuz açılar yapar.

Satürn hangi burçta yer alıyorsa, kişi o burcun özelliklerini ya çok az ya da çok fazla ifade eder, denge kurmakta zorlanır. Burcun olumlu özelliklerinden ziyade olumsuz özellikleri ve dengesiz ifadesi söz konusudur. Örneğin, eğer doğum haritasında Satürn Koç burcunda ise, kişi tepki vermesi gereken yerde tepki vermez, ancak başka durumlarda gereksiz çıkışlar yapar. Eğer doğum haritasında Satürn Başak’ta ise, mükemmeliyetçi olur ve detaylara takılır.

Satürn doğum haritasında hangi evde yer alıyorsa, kişi o evle ilgili konularda test edilir. Bu konum kişinin en büyük korkularını da gösterir. Bu alanda sorunlar yaşar; sorumluluk alması, sabırlı ve disiplinli olması gerekir. Çoğu durumda Satürn’le bağlantılı problemler büyük ölçüde kişinin kontrolü dışında ortaya çıkar.

Yıldız haritasında Satürn ne kadar zor durumdaysa, hayat da o kadar zorlaşır.

Bütün bunların yanında, hayattaki kalıcı başarıların ardında da Satürn vardır. Satürn güçlü durumdaysa ve iyi açılar yapıyorsa, kişi sorumluluklarının bilincinde, kurallara uyan, sabırlı ve disiplinli biri olur. Satürn’ün gösterdiği dersleri alır ve korkuları aşarsa, o konuda kalıcı başarı elde eder.

Marilyn Monroe’nun yıldız haritasında Satürn 4. Evde yer alıyor ve hem Ay hem de Jüpiter ve Neptün ile ters açı yapıyor. Astrolojik haritada 4. Ev aileyi, evi ve çocukluk dönemini gösterir. Annesinin şizofreni yüzünden hastaneye kaldırılması üzerine Monroe, çocukluğunun çoğunu yetimhanede veya koruyucu ailelerin yanında geçirmiş. Satürn’ü 4. Evde yer alan çoğu kişinin çocukluk dönemi zor geçmiştir. Bazı astrologlar 4. Evi baba ile bazıları ise anne ile ilişkilendirir. Satürn 4. Evde sıklıkla babayla ilgili sorunları, otoriter ve kuralcı aile yapısını gösterir.

Satürn yıldız haritanızda nerede yer alıyor? Astrolojik danışmanlık ile öğrenebilirsiniz.

Örneklerle astroloji öğrenmek ve astroloji bilginizi derinleştirmek için astroloji eğitimlerine katılabilirsiniz.

error: Content is protected !!