Astroloji, Yıldız Haritası ve Yükselen Burç

  • Yıldız haritası nedir?

Astrolojinin kullandığı en önemli araç yıldız haritasıdır. Doğum haritası ya da horoskop da denir. Yıldız haritası belli bir anda ve yerde dünyadan bakıldığında gökyüzünün haritasını çıkarmaya ya da fotoğrafını çekmeye benzer. Daire şeklindedir, 12 bölümden oluşur. Yıldız haritası doğduğumuz anda gökyüzündeki gezegenlerin ve diğer gökcisimlerinin yerleşimini gösterir. Yıldız haritası doğum bilgilerimize göre yani doğum tarihi, yeri ve saatine göre çıkarılır. Dolayısıyla herkesin yıldız haritası kendine özgüdür. O yüzden iki “Yengeç” ya da iki “Aslan” birbirinden çok farklı olabilir.

  • Yıldız haritası ne gösterir?

Yıldız haritamız bizimle ilgili çok şey anlatır. Kişiliğimiz, tarzımız, iç dünyamız, ailemiz, koşullarımız, yeteneklerimiz ve değer verdiğimiz şeyleri gösterir. Korkularımızı ve hayatımızda zorlandığımız alanları gösterir. İlişkilerimiz, işimiz, evimiz, sağlığımız ile ilgili bilgi verir. Zaman içerisinde eğilimlerimiz, ilgi alanlarımız, düşüncelerimiz değişir. Astrolojik tekniklerle bu değişimin ne yönde olacağı öngörülebilir.

  • Yükselen burç ne demektir?

Doğduğunuz anda ufukta yer alan burç sizin yükselen burcunuzdur. Yükselen burcunuzun hesaplanabilmesi için doğum tarihinize ek olarak, doğum saatinizin ve yerinizin de bilinmesi gerekir. Yükselen burç tarzınızı, stilinizi, dış görünüşünüzü, insanlar sizi gördüklerinde edindikleri ilk izlenimi, kendinizi ifade etme ve ortaya koyma biçiminizi gösterir. Yükselen burç gezegenlerin ve diğer noktaların haritada hangi evlere yerleştiğini bulmak için kritiktir.

  • Yükselen burç nasıl hesaplanır?

Yükselen burcunuzun hesaplanabilmesi için doğum saatinizin ve yerinizin bilinmesi gerekir. Eğer gün doğarken doğduysanız, ufukta yükselen burç aynı zamanda güneşin bulunduğu burç olacaktır. Yani güneş burcunuz ile yükselen burcunuz aynı olacaktır. Dünya kendi etrafındaki dönüşünü 1 günde yani 24 saatte tamamlar. 12 tane de burç olduğundan ufukta yükselen burç yaklaşık 2 saatte bir değişir. (Dünya üzerinde bulunduğunuz enleme göre bu süre değişkendir.)

error: Content is protected !!