Jüpiter Oğlak’ta (2 Aralık 2019 – 19 Aralık 2020)

9 Kasım 2018’den beri Yay’da olan Jüpiter, 2 Aralık 2019’da Oğlak burcuna geçiyor ve 19 Aralık 2020’ye dek Oğlak’ta olacak.

Karmik Satürn, Plüton ve Güney Ay Düğümü bir süredir zaten Oğlak’ta ilerliyor ve şimdi Jüpiter de bunlara katılıyor. (16 Şubat-30 Mart arasında Mars da Oğlak’ta olacak.)

Oğlak otorite figürlerini, yaşlıları, devletleri, liderleri, büyük kurumları ve sistemleri gösterir. Statü, prestij ve başarıya önem veren azimli, dürüst, hedef odaklı, tedbirli, ciddi, kontrollü ve dayanıklı bir burç.

Jüpiter ise genişleme ve büyümeyi sembolize ediyor, gelişimi ve fırsatları gösteriyor. Jüpiter Oğlak’ta iken hedeflerimize ulaşmak için disiplinli, kararlı olacak, engellerden yılmayacağız.

Ne istediğimize, bizim için neyin önemli olduğuna karar verip, bu yönde harekete geçmek, eğitim almak, yeteneklerimizi geliştirmek iyi fikir.

Tembel, sabırsız, disiplinsiz veya sorumsuz davrandığımız noktaları fark edip düzeltebilir; zamanı ve enerjimizi boşa harcadığımızı anlayıp hayatımızı yeniden düzenleyebiliriz. Satürn de yılın büyük kısmında Oğlak’ta (22 Mart-2 Temmuz 2020 hariç, Satürn kısa süreliğine Kova’ya geçiyor), özellikle işle ilgili konularda sadeleşmek ve verimliliği arttırmak gerek. Neyi, neden yaptığımızı sorgulamak iyi olabilir.

Hayata bakış açımız ve değerlerimiz ise daha geleneksel ve muhafazakar olacak.

Karamsarlık, hüzün, melankoli ve yalnızlığa eğilim artabilir.

Jüpiter Oğlak burcunda “düşüşte” kabul edilir, iyimser Jüpiter Satürn yönetimindeki Oğlak’la uyumlu değildir. Diğer yandan 2018-20 arasında Satürn de Oğlak’ta, zaten bir süredir Oğlak temalarıyla ilgili testten geçiyoruz. 20 Aralık 2017’den beri Oğlak’ta olan Satürn somut sonuçlar ve başarı elde etme ihtiyacının güçlendiğini gösteriyor. 2019 sonunda Jüpiter’in de Oğlak’a geçmesiyle birlikte bu durum tepe noktasına ulaşıyor. Rekabet artabilir. Diğer yandan çalışmaktan, hedefe odaklanmaktan keyif alabilir ve zorlukları aşabiliriz. Maddi başarı ve finansal iyileşme söz konusu olabilir. İş, görev, başarı odaklı kişiler için güzel bir zaman. (Örnek Walt Disney, doğum haritasında Jüpiter Oğlak’ta Satürn’le birleşiyor.)

Olumsuz açıdan, fazla materyalist ve hırslı olma riski var. Jüpiter Oğlak’ta güçlü hırsları ve liderliği gösteriyor. Kendimizi her koşulda haklı görmek, katılık, mükemmeliyetçilik, eleştirellik, materyalizm, “zafere ulaşmak için her yol mubahtır” yaklaşımı ve çıkarcılık öne çıkabilir. (Örnek Adolph Hitler, doğum haritasında Jüpiter Oğlak’ta Güney Ay Düğümü ile birleşiyor.)

Jüpiter Oğlak burcunda ilerlerken Plüton ile birleşecek. Özellikle Jüpiter Plüton kavuşumu ile birlikte (Mart-Kasım arasında etkili) güç hırsı, ne pahasına olursa olsun güç, başarı elde etme isteği, statü, prestije aşırı önem vermek ve bunları elde etmek için çabalamak gündeme geliyor.

Olumlu açıdan, güç ve zenginlikle ilgili olan bu iki gezegenin birleşimi maddi dünyada etkili olmayı, zorlukları aşmayı ve güç kazanmayı gösteriyor.

Jüpiter Oğlak’ta kurumsal yapı ve organizasyonlardaki aksaklıkların, yozlaşmanın, gücü kötüye kullanmanın ve açgözlülüğün ortaya çıktığı bir dönemi gösterir. Yasaların yeniden düzenlenmesi söz konusu olabilir, etik olarak doğru olanın korunması için önemli düzeltmeler, büyük değişimler yapılabilir.

Devlet, ekonomi, sistem ve kurumlarla ilgili beklenmedik gelişmeler olabilir. Yönetici, lider, başkan vb. kişiler (yönetim ya da parayla ilgili) skandallar sonucu istifa edebilirler.

Jüpiter en son 18 Aralık 2007 ve 5 Ocak 2009 arasında Oğlak’taydı. 2008 yılında ödenemeyen mortgage kredileri nedeniyle birçok finans kuruluşu iflas etti ve dünya ekonomisinin 1930’lardan bu yana karşılaştığı en büyük ekonomik kriz çıktı. Kriz, hiçbir zaman yıkılmaz denilen bazı finans şirketlerinin tarih olmasına, bazılarının kamulaştırılmasına, yüzbinlerce kişinin işsiz kalmasına yol açtı.

2008’de başlayan kriz yıllar içerisinde daha da derinleşti. Ticaret savaşları ve ekonomik durgunluğun ortasında dünya ekonomisini düze çıkarmak 2020’de kritik bir konu olacak.

Hem Jüpiter hem de Satürn 2020 sonunda (19 ve 17 Aralık’ta) Oğlak’tan çıkıyor ve Kova’ya geçiyor. 2020 Aralık’ta Kova burcunun ilk derecesinde birleşiyorlar. Bu iki gezegenin birleşimi yeni bir dönemin başlangıcına işaret ediyor.

Jüpiter 15 Aralık 2019’da Boğa’daki Uranüs ile üçgen açı yapacak. (Aralık ayında etkili)

Jüpiter’in Uranüs’le olumlu açısı yeniliğe açık olmayı getiriyor. Jüpiter Oğlak’ta, Uranüs ise Boğa’da, ikisi de toprak burçlarında yer alıyor. İş ve para konularına yaklaşımımız değişiyor, yeni, yaratıcı fikirler ortaya çıkıyor. Orijinal fikirler sayesinde işimizi geliştirme şansımız var. Kalıplaşmış, rutin düşünce ve yaklaşımların dışına çıkabilir, bu sayede başarılı olabiliriz. Grup çalışmaları, eğitimle ilgili aktiviteler, topluma faydası olacak yenilikler destekleniyor. Teknoloji ve astroloji ile ilgili ilerlemeler olabilir, doğayı korumak ve çevre kirliliğini önlemek için somut adımlar atılabilir, yeni teknolojilerden yararlanılabilir. Online eğitim almak/vermek için iyi bir dönem.

Jüpiter 8 Ocak 2020’de Oğlak’ta Güney Ay Düğümü ile birleşecek. (Ocak ayında etkili)

Jüpiter Güney ay düğümü birleşimi kendimizi rahat ve iyi hissettiğimiz, alışkın olduğumuz ancak gelişim yolculuğumuzda artık yeri olmayan şeylere tutunmaya işaret ediyor. Bu dönemde duygusal bağlardan uzak durabilir, kendi duygularımızı fark etmekte, kabul etmekte zorlanabilir, somut hedeflere ulaşmaya çalışabilir ve maddesel hırslara yenik düşebiliriz. Sezgilerimize güvenmekte ve duygusal ihtiyaçlarımıza önem vermekte zorlanacağız.

Jüpiter Şubat, Temmuz ve Ekim 2020’de Balık’taki Neptün ile sekstil açı yapacak. (20 Şubat, 27 Temmuz, 12 Ekim) (Ocak-Ekim arasında etkili)

Neptün Balık’ta, Jüpiter Oğlak’ın hırslı ve materyalist yapısı yumuşayacak, ılımlı hale gelecek. Hayal gücü ve maneviyat ile gerçekçilik ve maddi başarı-güvence arayışı dengeleniyor. Hayallerimizi gerçeğe dönüştürecek uygun hedefler koyabilir, dikkatli plan yapabilir ve çaba gösterebiliriz. Hedeflerimize ulaşmaya çalışırken etik kurallara uyacak, diğer insanları da düşünecek ve duyarlı davranacağız. Ruhsal farkındalığımızı ve ideallerimizi günlük hayatta yaşayabileceğimiz pratik yollar bulacağız.

Jüpiter Nisan, Haziran ve Kasım 2020’de Oğlak’ta Plüton ile birleşecek. (5 Nisan, 30 Haziran, 12 Kasım) (Mart-Kasım arasında etkili)

Aynı dönemde Jüpiter Oğlak’ta Plüton ile birleşiyor ve kendimizi geliştirme ve şartlarımızı iyileştirme isteğimizi, hırsımızı büyütüyor. Hayatımızı iyileştirmek için son derece kararlı olabilir, ne gerekirse yapabiliriz. Diğer yandan fazla materyalist ve hırslı olma riski de var. Ne pahasına olursa olsun güç, statü elde etmek isteyebiliriz.

Eğer hırslarımızı, isteklerimizi iyi yönetebilirsek, önemli başarılara ulaşabiliriz. Kendi kendine yeterli olmaya önem verecek, finansal koşullarımızı daha iyi bir hale getirmek için kararlı olacağız. Bulunduğumuz yerle yetinmeyecek, büyümek, gelişmek, güç kazanmak isteyeceğiz. Enerjimizi, dikkatimizi projelerimize odaklayabilir ya da kişisel problemleri çözmeye yönlendirebiliriz. İlerlemek istediğimiz konularda somut sonuçlar, başarı elde etmemiz mümkün. Engellerden yılmayacağız.

Başkalarında görüp özendiğimiz ya da hayal kırıklığı hissettiğimiz şeyler ne istediğimizi fark etmemize ve kendimize itiraf etmekten çekindiğimiz arzuları kabul etmemize neden olabilir. Jüpiter olasılıkları görmemizi ve sorunlara gerçekçi, pratik çözümler bulmamızı sağlayacak. 2020, gerçekten ne istediğimizi bulmak ve peşine düşmek için çok güzel bir yıl.

error: Content is protected !!